Popołudnie z muzyką klawesynową i nie tylko...

Czytanie treści strony dostępne.
W niedzielne popołudnie 26 marca razem z Victorią Lerche przenieśliśmy się do epoki baroku, gdzie na salonach królował klawesyn, nazywany potocznie pradziadem fortepianu.

miejsce: Zespół Pieśni i Tańca

Nad koncertem, który odbył się w minioną niedzielę w sali balowej siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. S. Hadyny, patronat honorowy objął Wójt Gminy Koszęcin Zbigniew Seniów. "Kiedy zostałem poproszony o objęcie patronatu, nie wahałem się ani chwili." - mówił wójt. Podziękował Victorii za to, że rozwija swój talent muzyczny, jej nauczycielom za zaszczepienie w uczennicy pasji i rodzicom za udzielone jej wsparcie.
 
Niemal dwugodzinny koncert składał się z dwóch części. W pierwszej Victoria na klawesynie wykonała barokowe utwory: "La Bellmont" - Jean-Baptiste Antoine Forqueray, Suita d-moll - Sarabande, Canarie, La pastourelle, Gigue, Chaconne - Louis Couperin. Toccata g-moll - Girolamo Frescobaldi, Preludium i Fuga f-moll z II tomu Das wohltemperierte Klavier - Johann Sebastian Bach, "Prélude" i "Les Giboulées de Mars" (w tłumaczeniu "Marcowe deszcze") - Michel Corrette, Sonaty e-moll i D-dur - Domenico Scarlatti.
 
Victoria zagrała na historycznej kopii klawesynu zbudowanego przez Ruckersa w 1643 roku wykonanej przez firmę Zuckermann. 
 
W drugiej części koncertu poznaliśmy kolejny talent Victorii - tym razem wokalny. Przy fortepianowym akompaniamencie Magdaleny Bąk Victoria zaśpiewała “Vergin tutto Amor” Francesco Durante, “Se tu m’ami” Giovanni Battista Pergolesi oraz "Lecioły zórazie" i "Uwoz mamo" - autorstwa Karola Szymanowskiego z okazji 80. rocznicy śmierci, która przypada na 29.03.2017r.
 
Mieszkająca w Irkach Victoria Lerche dwukrotnie była laureatką nagrody Wójta Gminy dla najzdolniejszej młodzieży w Gminie Koszęcin.
 
Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w Szkole Muzycznej im. Adolfa Dygacza w Koszęcinie w klasie skrzypiec Grażyny Mielińskiej a następnie od 2008 r. przez 3 lata pobierała lekcje gry a fortepianie pod kierunkiem mgr Marii Gałeczki i mgr Marii Domagały.
 
W latach 2011-2015 była uczennicą klasy klawesynu dr Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Obecnie należy do klasy mgr Hanny Balcerzak. 
 
Victoria osiąga bardzo dobre rezultaty w grze na klawesynie. Uczestniczyła w wielu ciekawych projektach edukacyjnych i artystycznych, takich jak: koncerty, przesłuchania, konkursy, wykłady oraz warsztaty.  Brała udział w ważnych lekcjach mistrzowskich, podnoszących poziom wykonawczy i interpretacyjny prowadzonych przez prof. Elżbietę Stefańską , prof. Urszulę Bartkiewicz oraz prof. zw. Marka Toporowskiego. Otrzymała również stypendium zagraniczne Academie Musicale de Villecroze we Francji w postaci Klawesynowych Kursów Mistrzowskich z prof. Pierrem Hantai.
 
W 2016 roku Victoria została stypendystką Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci, dzięki czemu mogła uczestniczyć w XXIII Warsztatach Muzyki Kameralnej w Lusławicach. Dzięki środkom otrzymanym z Funduszu Victoria mogła wypożyczyć klawesyn i dać koncert w Koszęcinie.
 
Ponadto Victoria jest laureatką wielu prestiżowych nagród za grę na klawesynie, m.in. III miejsca w kategorii solo na IX Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej w Leżajsku "Z muzyką przez wieki - od renesansu do klasycyzmu", III miejsce na III i IV Ogólnopolskim Konkursie Klawesynowym  im. Wandy Landowskiej w Gdańsku w 2015 i 2016r. 
 
W imieniu Naszej Artystki dziękujemy za udział w "Popołudniu z muzyką klawesynową i nie tylko..." wszystkim zaproszonym gościom, dyrektorom, nauczycielom, przyjaciołom i całej zebranej publiczności. 
 
Pozostaje nam wyrazić nadzieję, że niebawem przyjdzie nam po raz kolejny usłyszeć Victorię i podziwiać jej talent, a ten jest naprawdę wielki. 

Galeria

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

×
Skróty klawiszowe

Skróty klawiszowe