30.10.2024
Oszustwa „na legendę” to niezwykle popularne oszustwa do których należą oszustwa "na wnuczka” (policjanta, lekarza), „na wypadek” i tym podobne.
Oszuści nigdy nie ustają w doskonaleniu swoich metod. Metody zmieniają się, stają się kilkustopniowe, zostają rozbudowane tak, że trudno jest powiązać niepokojące zdarzenia ze sobą dlatego ważna jest ostrożność w kontaktach z osobami obcymi – telefonicznie, bezpośrednio, w domu, w sytuacjach zagrożenia, kiedy jesteśmy mniej ostrożni, rozkojarzeni i zdenerwowani. Doskonałym przykładem takiego oszustwa jest działalnosć rozbitej niedawno grupy, która na oszustwo na lekarza w ciągu roku wyłudziła ponad 2,5 miliona złotych (artykuł)
Chociaż przestepcy nieustannie doskonalą się to podstawowe informacje zapobiegające oszustwom pozostają jednak takie same:
żadne służby ani instytucje oficjalne nigdy nie proszą o pieniądze – na okup, na pokrycie kosztów karetki, na obrońcę, by pomóc w ujęciu przestępcy itd.
banki i instytucje finansowe nie proszą o:
podawanie numeru konta, loginu i hasła do bankowości internetowej
numeru swojej karty płatniczej, zapisanego na odwrocie karty kodu CVV lub numeru PESEL
instalację dodatkowego oprogramowania lub uzyskanie zdalnego dostępu do waszych komputerów/telefonów
podanie kodu BLIK
wykonanie przelewu, wpłatę lub wypłatę pieniędzy w bankomacie lub oddziale banku.
nie ma potrzeby udostępniania swojego dowodu osobistego ani też skanów czy kserokopii dowodów tożsamości żadnym służbom ani instytucjom, ponieważ jest on w systemie, do którego dostęp mają wszystkie uprawnione do tego organy.
O przekazanie dowodu osobistego do wglądu (przekazanie dosłownie do rąk funkcjonariusz) może prosić nas tylko funkcjonariusz Policji i Straż Graniczna. Każdy inny podmiot może co najwyżej prosić o okazanie dowodu (pokazanie go).
Poniżej publikujemy ulotki przypominające o zasadach ograniczonego zaufania, jakie przygotowała policja we współpracy z partnerami.
Publikujemy także link do strony, na której publikowane są informacje dla seniorów przygotowane przez Centum Profilaktyki Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach : BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW
W razie kiedy już dojdzie do oszustwa nie należy się tego wstydzić, nie ukrywać, tylko jak najszybciej poinformować organy ścigania korzystając z telefonów alarmowych 112 lub 997.
Niektóre ze zdarzeń można zgłaszać przez stronę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa #KMZB, a z dzielnicowym łatwo można się skontaktować przy pomocy aplikacji Moja Komenda – która w każdym miejscu kraju w szybki i łatwy sposób pozwala połączyć się także z najbliższą jednostką policji.