ZMIANA WARUNKÓW ODBIORU POPIOŁU ORAZ ODPADÓW BIODEGRADOWALNYCH od 01.01.2025r.

Czytanie treści strony dostępne.
ZMIANA WARUNKÓW ODBIORU POPIOŁU ORAZ ODPADÓW BIODEGRADOWALNYCH od 01.01.2025r.

16.12.2024

 

Od nowego roku mieszkańcy będą mieli obowiązek selektywnego zbierania popiołu pochodzącego z palenisk źródeł ciepła na paliwa stałe. Popiół będzie traktowany jako kolejna frakcja odpadów, a do jego gromadzenia będą służyły pojemniki w kolorze antracytowym z napisem popiół. Taki obowiązek nakłada uchwalony 5 września 2024 r. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy  Koszęcin.

 

Wyłoniony został już wykonawca świadczący usługę odbierania odpadów komunalnych powstałych na terenie Gminy Koszęcin w 2025 roku od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz od właścicieli nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe i zagospodarowania tych odpadów. 

Wyłoniona firma FCC Lubliniec Sp. z o.o. z siedzibą w Lublińcu, po podpisaniu umowy zobowiązana jest do niezwłocznego wyposażenia nieruchomości ogrzewanych paliwami stałymi  w pojemnik 120l przeznaczony na popiół. Od momentu otrzymania pojemnika nie wolno już umieszczać popiołu w pojemniku na zmieszane odpady komunalne. Biorąc pod uwagę względy organizacyjne w styczniu 2025 popiół zostanie odebrany jeszcze z pojemników na odpady zmieszane (i z pojemników na popiół), a od lutego już tylko z pojemników na popiół.

Pojemniki zostaną dostarczone do nieruchomości na podstawie danych zgłoszonych przez właścicieli nieruchomości do CEEB. Osoby, które nie zgłosiły pieców na paliwo stałe do tej ewidencji nie otrzymają pojemnika do momentu aktualizacji wpisu.

 

Popiół w pojemniku należy umieszczać luzem – bez opakowań (np. worków foliowych), w stanie wystudzonym. Popiołu nie wolno zalewać wodą.

Popiół będzie odbierany odrębnie od pozostałych frakcji, zgodnie z  terminami, które będą określone w harmonogramach.

 

Ponadto wykonawca wyposaży nieruchomości zabudowane budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, których właściciele nie kompostują bioodpadów stanowiących odpady komunalne wytworzone na terenie nieruchomości w kompostowniku przydomowym oraz nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, w pojemnik 240l na odpady ulegające biodegradacji.

Odpady bio w pojemniku należy umieszczać luzem – bez opakowań (np. worków foliowych).

W pojemniku należy umieszczać wszelkie odpadki pochodzenia roślinnego (nie wolno do odpadów „zielonych” wyrzucać odpadów organicznych, np. żywności takiej jak nabiał, mięso itp) .

 

 

 

fot: pixabay.com/herb007

rys: https://kedzierzynkozle.pl

 

Załączniki


Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

×
Skróty klawiszowe

Skróty klawiszowe