Palenie w piecu

Czytanie treści strony dostępne.

 

Mieszkańcu! Uważaj na to czym palisz w swoim domowym piecu

Pomimo wdrożonego Programu Gospodarki Niskoemisyjnej oraz regulacji dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi problem niskiej emisji i tzw. "zadymiania" w Gminie Koszęcin nie zniknął całkowicie. Trwa sezon grzewczy, a siwy dym i nieprzyjemny zapach na ulicach naszych miejscowości świadczy o tym, że wielu właścicieli domów w swoich piecach centralnego ogrzewania oprócz dozwolonych paliw typu: węgiel, drewno czy olej opalowy, spala także odpady pochodzenia komunalnego czy też opał kiepskiej jakości, w tym także podkłady kolejowe.

Zgodnie z zapisami Ustawy o odpadach, spalanie śmieci komunalnych może odbywać się wyłącznie w spalarniach odpadów. Piece i kominki w naszych domach, nie są w stanie spalić odpadów tak, by nie było szkody dla środowiska i zdrowia ludzi. Śmieci w warunkach domowych spalane są w zbyt niskich temperaturach, co wpływa na wydzielanie się wielu zanieczyszczeń. Dodatkowo domowe kominy pozbawione są filtrów, co zwiększa emisję szkodliwych substancji. Wdychanie tych substancji jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, szczególnie dla najmłodszych. Dlatego Drodzy Mieszkańcy, nim wrzucicie do domowego pieca odpady pomyślcie o zdrowiu swoim i swoich najbliższych, w tym szczególnie dzieci.

Konsekwencje wdychania zanieczyszczeń zawartych w smogu, widocznym przejawie niskiej emisji, mogą ujawniać się przez całe życie. Jak wynika z danych pochodzących ze Światowej Organizacji Zdrowia, co ósma osoba na świecie umiera wskutek narażenia na zanieczyszczenia powietrza, a w Polsce ze złej jakości powietrzem związanych jest rocznie ok. 40 tys. zgonów, o czym w swojej analizie z 2013 roku informowała Komisja Europejska. Wszyscy ponosimy konsekwencje wdychania zanieczyszczonego powietrza, problemu, jakim jest niska emisja i smog. Ale na szkodliwe substancje zawarte w smogu szczególnie narażone są dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty oraz kobiety w ciąży.

Niska emisja i pochodzący z niej smog negatywnie wpływają na dzieci już na etapie życia płodowego. Kobiety, które w ciąży są narażone na wdychanie niebezpiecznych substancji, rodzą dzieci o mniejszej wadze, mniejszej długości ciała i mniejszym obwodzie głowy. Dzieci te w późniejszym życiu są narażone na wzrost częstości objawów ze strony górnych i dolnych dróg oddechowych oraz zwiększoną podatność na ostre infekcje układu oddechowego. Cierpią również na zmniejszoną sprawność wentylacyjną płuc i słabiej rozwijają swoje zdolności poznawcze, takie jak umiejętności postrzegania, zapamiętywania i przetwarzania informacji dochodzących z otoczenia. Typowymi objawami związanymi z krótkookresowym bezpośrednim oddziaływaniem smogu, czyli zjawiska, do którego prowadzi niska emisja, okazują się: kaszel dzienny i nocny, duszność astmatyczna, świąd nosa i spojówek, świszczący oddech czy wyciek z nosa. Brzmi znajomo? Tak Drodzy Mieszkańcy, to nie jesienna zmiana pogody jest głównym powodem fali chorób z jakimi się stykamy od początku października, tylko opał jakim my lub nasi sąsiedzi palimy w domowych piecach. Czasem jednak bywa tak, że pomimo odpowiedniego opału sam sposób spalania może stanowić problem. O bardziej ekologicznych metodach palenia w domowych piecach można przeczytać na stronie czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/

Proszę pamiętać, że spalanie odpadów komunalnych w naszych piecach stanowi naruszenie obowiązujących przepisów prawa, za co grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500zł., a w przypadku gdy sprawa trafi do Sądu, grzywna może wzrosnąć aż do 5 tys. zł a nawet zakończyć się karą aresztu.

Chcesz dowiedzieć się czym i jak palić w domowym piecu, by nie zagrażać sobie i środowisku? Wejdź na stronę czysteogrzewanie.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

×
Skróty klawiszowe

Skróty klawiszowe