Dodatek dla podmiotów wrażliwych

Czytanie treści strony dostępne.

Informujemy, że w dniu 20 września 2022 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1967 z późn. zm.). Przepisy ustawy wprowadziły mechanizm wsparcia dla niektórych podmiotów niebędących gospodarstwami domowymi z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła (dodatek dla podmiotów wrażliwych).

Czym jest dodatek dla niektórych podmiotów niebędących gospodarstwami domowymi z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła – dalej: „dodatek dla podmiotów wrażliwych”?

Dodatek jest wsparciem finansowym w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego wypłacanego dla podmiotów wrażliwych, dla których główne źródło ciepła zasilane jest: węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierających co najmniej 85% węgla kamiennego, peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy albo skroplonym gazem LPG albo olejem opałowym.

UWAGA! Wsparcie w ramach ww. "dodatków” nie dotyczy podmiotów korzystających z ciepła systemowego lub których kocioł/piec gazowy jest podłączony do sieci gazowej.

Komu przysługuje dodatek?

W ustawie z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw zaproponowano wsparcie dla grupy podmiotów wrażliwych, które nie są przyłączone do sieci gazowej i sieci ciepłowniczej. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy, są to:

  1. podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby udzielania tych świadczeń,
  2. jednostki organizacyjne pomocy społecznej, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby świadczenia pomocy społecznej,
  3. noclegownie, ogrzewalnie, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby podstawowej działalności,
  4. jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby podstawowej działalności,
  5. podmioty systemu oświaty, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby podstawowej działalności,
  6. podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby podstawowej działalności,
  7. podmioty prowadzące żłobek lub klub dziecięcy oraz dzienni opiekunowie, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby podstawowej działalności,
  8. kościoły lub inne związki wyznaniowe, w zakresie, w jakim zużywa ciepło na potrzeby działalności niegospodarczej,
  9. podmioty prowadzące działalność kulturalną, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby tej działalności,
  10. podmioty prowadzące działalność archiwalną, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby tej działalności,
  11. ochotnicze straże pożarne, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby realizacji zadań określonych w ustawie o ochotniczych strażach pożarnych,
  12. placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby podstawowej działalności,
  13. rodzinne domy pomocy albo mieszkania chronione, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby podstawowej działalności,
  14. centra integracji społecznej, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby podstawowej działalności,
  15. kluby integracji społecznej, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby podstawowej działalności,
  16. warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby podstawowej działalności,
  17. organizacje pozarządowe, organizacje pożytku publicznego, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby podstawowej działalności,
  18. stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby podstawowej działalności.

Jakie paliwo zużywane przez podmioty wrażliwe jest objęte dodatkiem?

Wsparcie przysługuje tym podmiotom, które ponoszą koszty zakupu węgla kamiennego, brykietu lub peletu zawierających co najmniej 85% węgla kamiennego, peletu drzewnego albo innego rodzaju biomasy albo gazu skroplonego LPG albo oleju opałowego, wykorzystywanych na cele ogrzewania, w związku z wykonywaniem przez te podmioty ich działalności statutowej.

Jaka wysokość świadczenia będzie przysługiwała?

Wysokość dodatku stanowić będzie 40% wzrostu kosztów związanych z zaopatrzeniem w ciepło, w stosunku do kosztów poniesionych w ciągu wybranych 2 z 3 lat poprzedzających złożenie wniosku.

W jaki sposób wyliczyć wysokość dodatku dla podmiotów wrażliwych?

Dodatek dla podmiotów wrażliwych oblicza się zgodnie ze wzorem:

D = (Zk - Skp) x 0,4

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

D – wysokość dodatku dla podmiotów wrażliwych, wyrażoną w złotych,

Zk – zakładany średni roczny koszt zakupu paliwa wykorzystywanego na potrzeby ogrzewania, stanowiący iloczyn jego średniej ceny zakupu obliczonej na podstawie dokumentów sprzedaży dotyczących roku dostaw 2022 oraz średniej rocznej ilości tego paliwa przyjętej do obliczenia Skp, wyrażony w kwocie brutto w złotych, przy czym dokumenty sprzedaży powinny obejmować co najmniej 50% średniej rocznej ilości paliwa przyjętej do obliczenia Skp,

Do wyliczenia zakładanego kosztu (Zk) należy wziąć cenę z dokumentów sprzedaży z 2022 roku, dotyczących paliw przewidzianych do zużycia w sezonie grzewczym 2022/2023 i dokonać pomnożenia tej ceny przez średnią roczną ilość paliwa zużytego w latach poprzednich - uwzględnionych do wyliczenia Skp. Należy pamiętać, że ilość paliwa objętego dokumentami sprzedaży dla roku 2022 powinna obejmować co najmniej 50% średniej rocznej ilości paliwa przyjętej do obliczenia Skp.

Skp – średni roczny koszt zakupu paliwa wykorzystywanego na potrzeby ogrzewania, obliczony z dwóch wybranych lat z okresu trzech lat poprzedzających złożenie wniosku o wypłatę dodatku dla podmiotów wrażliwych, stanowiący sumę iloczynów wykazanych na dokumentach sprzedaży cen zakupu tego paliwa oraz jego ilości, podzieloną przez dwa, wyrażony w kwocie brutto w złotych. W przypadku gdy dane główne źródło ciepła było wykorzystywane w okresie krótszym niż dwa lata poprzedzające złożenie wniosku o wypłatę dodatku dla podmiotów wrażliwych, obliczenia średniego rocznego kosztu są wykonywane dla tego okresu.

Do wyliczenia średniego rocznego kosztu zakupu paliwa (Skp) należy wziąć wybrane dwa z trzech lat poprzedzających złożenie wniosku. Wyliczenie powinno polegać na przemnożeniu cen oraz ilości zakupionego w tych latach paliwa, a następnie podzieleniu przez liczbę tych lat – przez dwa. Wynik, dzięki uśrednieniu z dwóch lat pokaże jaki był koszt zaopatrzenia w ciepło podmiotu wnioskującego (średniorocznie). Do wyliczenia bierze się pod uwagę dokumenty sprzedaży z danego, całego roku kalendarzowego. W przypadku podmiotów działających krócej niż dwa lata należy wziąć pod uwagę okres roku lub krótszy i tym samym do wzoru podstawić koszty uśrednione dla jednego roku.

Weryfikacja danych zawartych we wniosku o wypłatę dodatku dla podmiotów wrażliwych

Organ administracji dokonuje weryfikacji wniosku w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ciepła do CEEB, a także pod względem jego wysokości, prawidłowości dokonanych obliczeń i kompletności wymaganych dokumentów oraz prawidłowej reprezentacji. Organ nie sprawdza tego jaka działalność jest prowadzona pod danym adresem.

Wezwanie do uzupełnienia braków - dodatek dla podmiotów wrażliwych

Organ, w terminie 7 dni od otrzymania wniosku o wypłatę dodatku dla podmiotów wrażliwych, może wezwać do uzupełnienia braków, gdy wniosek zawiera braki formalne lub błędy obliczeniowe albo budzi inne uzasadnione wątpliwości co do zgodności ze stanem rzeczywistym. Braki, błędy lub wątpliwości należy usunąć w terminie 7 dni od otrzymania wezwania.

Czy przyznanie dodatku dla podmiotów wrażliwych wymaga wydania decyzji?

Przyznawanie dodatków dla podmiotów wrażliwych nie wymaga wydawania decyzji administracyjnej przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Jednak odmowa przyznania dodatku, uchylenie oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego dodatku, wymagają wydania takiej decyzji.

Informowanie o przyznaniu dodatku

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta przesyła wnioskodawcy informację o przyznaniu dodatku na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej, o ile został wskazany we wniosku o wypłatę dodatku. W przypadku gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej we wniosku o wypłatę dodatku, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, odbierając ten wniosek od wnioskodawcy, informuje go o możliwości odebrania od tego organu informacji o przyznaniu dodatku.

Nieodebranie informacji o przyznaniu dodatku nie wstrzymuje wypłaty tego dodatku.

Weryfikacja wpisu/zgłoszenia do CEEB oraz prawdziwości danych dotyczących źródeł ogrzewania

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta posiada prawo do weryfikacji informacji dotyczących źródła ogrzewania wnioskodawcy w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Deklarację CEEB dotyczącą źródeł ciepła i źródeł spalania paliw składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia.

Dodatek jest przyznawany na to główne źródło ciepła, które zostało uruchomione przed 30 czerwca 2022 r. a deklaracja została złożona przed dniem 20 września 2022 r.

W zakresie prawdziwości danych zawartych we wniosku – np. używanie przez podmiot wrażliwy jednego z wymienionych we wniosku i ustawie źródeł ogrzewania jako głównego źródła ogrzewania; zasilane tego źródła ogrzewania (np. peletem, drewnem kawałkowym, LPG czy olejem opałowym) należy mieć na uwadze, że oświadczenia wnioskodawcy zawarte we wniosku składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Jednocześnie należy pamiętać, że organ w przypadku uzasadnionych wątpliwości, co do informacji zawartych we wniosku może wezwać wnioskodawcę do złożenia dodatkowych wyjaśnień.

Czy dodatek będzie przysługiwał wielokrotnie?

Dodatek będzie przyznawany jednorazowo na główne źródło ciepła wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Gdzie i jak złożyć wniosek o wypłatę dodatku?

Wniosek o wypłatę dodatku składa się w gminie właściwej ze względu na siedzibę podmiotu w przypadku wniosku o wypłatę dodatku. Dla podmiotów posiadających siedzibę w granicach administracyjnych Gminy Koszęcin, wniosek o dodatek należy składać w Urzędzie Gminy Koszęcin, ul. Powstańców Śl. 10, 42-286 Koszęcin.

Termin na złożenie wniosku o wypłatę dodatku dla podmiotów wrażliwych mija dnia 30 listopada 2022 r.

Wniosek składa się na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Obecnie elektroniczne wnioski o wypłatę dodatków dla podmiotów wrażliwych nie są dostępne na platformie usług ePuap.

Złożenie wniosku za pomocą środków komunikacji elektronicznej możliwe jest poprzez wysyłkę pisma ogólnego na skrzynkę ePuap właściwego urzędu, gdzie załącznikiem będzie podpisany elektronicznie plik zawierający wypełniony wniosek o wypłatę dodatku.

Źródło: Pytania i odpowiedzi udostępnione na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska – link: https://www.gov.pl/web/klimat/pytania-i-odpowiedzi3

Informacji w sprawach dodatku dla podmiotów wrażliwych udzielają pracownicy Urzędu Gminy Koszęcin – Referatu Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska, ul. Powstańców Śl. 9, 42-286 Koszęcin, tel.: (34) 321 08 34.

Załączniki


Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

×
Skróty klawiszowe

Skróty klawiszowe